Mutfakta Püf Noktalar

Kesik Limon Nasıl Saklanır
Küçük bir tabağa toz şeker serpin, kesik tarafı şekerin üzerine gelecek şekilde koyun. İki hafta boyunca limon kurumadan saklanır.

Taze Ekmek Keserken
Taze ekmek keserken parçalanır. Eğer ekmeği daha düzgün ve kolay kesmek isterseniz, ekmek bıçağınızı kaynar suya sokup biraz bekletin ve zaman kaybetmeden kurulayıp ekmeği dilimleyin. Bu işlemi ne kadar sıklıkla yaparsanız başarı şansınız o kadar artar.

Jöleyi Kalıbından Çıkarmak
Hazırladığınız jöleyi tek parça halinde kalıptan çıkarmak için, pişirmeden önce kalıbını soğuk suyla yıkayıp, içine bitkisel yağ sürün.

Marmelat Yaparken
Marmelatlarınızın daha canlı görünmesini istiyorsanız, marmeladınızı hazırlarken içine birkaç tane çekirdeksiz kuru üzüm atmayı deneyin.

Sodalı İçeceklerin Gazlarının Kaçmaması
Sodalı içeceklerin gazlarının kaçmasından şikayetçiyseniz, bu içecekleri buzdolabına baş aşağı yerleştirin. İçeceğin gazı, şişenin dibinde toplanacak ve kapaktan kaçma olasılığı kalmayacaktır.

Lezzetli Sosisler
Sosislerinizin daha lezzetli olmasını sağlamak için pişirme suyuna çok az süt ekleyin ve orta ateşte pişirin. Hem sosisleriniz daha lezzetli olacak hem de bu işlem sosislerinizin çatlamasını önleyecektir.

Bulaşık Yıkarken
Bulaşıklarınızı daha kolay yıkamak ve daha iyi sonuç almak için bulaşık suyunuza bir kaşık sirke katın.

Fırında Pişirdiklerinizin Kurumaması
Fırında pişirdiklerinizin kuruyup sertleşmemesi için, fırının içine küçük bir kapta su koyun.

Rafadan Yumurta
Buzdolabından çıkarır çıkarmaz yumurtanızı pişirirseniz, soğuk yumurta ani ısı değişimi nedeniyle genleşecek ve kabuğundan dışarı çıkmak isteyecektir. Bu durumda rafadan yumurta yapmak istediğinizde yumurtanızı cezveye yerleştirmeden önce bir parça limonu her tarafına sürün.

Salamın Kurumaması
Salamınız buzdolabında hem kurur hem de tadını kaybeder. Eğer salamınızı keten veya pamuklu bir bezin içine koyarak serin bir yerde saklarsanız, kurumasını engeller ve nefasetini korursunuz.

Balık Kokusu
Balık pişirirken evin içini ağır ve rahatsız edici bir koku kaplar. Balığı pişirdiğiniz kabın içine birkaç defne yaprağı atarak bu kokuyu hafifletebilirsiniz.

Lezzetli Et Suyu
Lezzetli et suyu için, önce suyunu alacağınız eti çok kuvvetli ateşte iki taşım kaynatıp köpüğünü alın. Daha sonra tencerenin kapağından hava almasını engelleyerek (kapağı hamurla kapatabilir veya düdüklü tencere kullanabilirsiniz) hafif ateşte kaynamaya bırakın.

Köftenin Tavaya Yapışması
Köfte ısıtırken tavanın dibine koyacağınız bir dilim pastırma veya ince jambon, köftelerin tavaya yapışmasını engelleyecektir.

Sote et ve sebzeler
Küçük sebze, balık ve et parçaları sote ederken kabının kapağını kapatmayın. Büyük parçalar halinde pişirilecekse de renk aldıktan sonra, kapak örtülerek pişirmeye devam edin.

Patates Pişirirken
Patates pişirirken, pişirme suyuna koyacağınız bir kaşık sirke, hem patateslerin renginin sapsarı kalmasını sağlar hem de daha lezzetli olur.

Et Yemeklerine Ekstra Lezzet
Et yemeği yaparken yarım bardak suya, üç çay kaşığı sirkeyle birlikte yarım çay kaşığı da şeker katarsanız, yemeğinizin daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.