kadın

5 adımda yumuşacık bir cilt!

Kışa girerken cildimiz, rüzgar, soğuk ve gözenekleri tıkayan kirli şehir havasının etkisi altında kalıyor. Cildimiz tüm bu etkenlerle soluklaşıyor, yumuşaklığını ve pürüzsüzlüğünü kaybediyor. Ama merak etmeyin. Cildinizin güzel ve bakımlı bir kış geçirmesi için bazı tavsiyelerimiz var.

Arınma

Cildinizi derinlemesine temizlemek için köpük jel kullanın. Cilt tipinize uygun jeli seçmeyi unutmayın. Yağlı, kuru ve karışık ciltler için farklı seçenekler vardır. Daha az kimyasal içeren meyve asidi özlü kremleri tercih edin.

Pul Pul Dökülme

Meyve asidi özlü peeling kremleri cildin yaşlanmış katmanlarıyla derinlemesine savaşır. Ciltteki ölü hücrelerin dökülmesine ve yenilerinin oluşmasına yarımcı olur. Dökülen derinin altından daha parlak ve yumuşak bir deri çıkar.

Ara Maske

Su bazlı bir maske peeling işlemi gören cildinizi ferahlatır. Cildinizin durumuna ve cilt tipinize göre seçeceğiniz maske cildinizin iyileşme sürecini hızlandırır.

Final Dokunuşu: Serum

Cildiniz canlandıktan sonra parlaklığını koruması ve çevredeki olumsuz faktörlerden etkilenmemesi için özen göstermelisiniz. Bu nedenle cildinizi yumuşatan ve rahatlatan serumlar kullanın.

Gece

Doğum Sancısını Hafifletici Bitkisel Kürler

1. tarif
Akasya çiçeği, rezene, ayni sefa çiçeği ve papatya.
Otların tamamı veya ayrı ayrı kaynatılıp aç veya tok karnına sade veya ballı olarak içilir.

2. tarif
Tatlı badem yağı karın bölgesine sürülür, az miktarda içilir.

3. tarif
Bal şerbeti yapılarak içilir.

4. tarif
Kavun yenir, sıkılarak suyu içilir.

Cilt Güzelliği İçin Bitkisel Kürler

1. tarif
Avokado, söğüt yaprağı, ciğer otu ve civan perçemi kaynatılıp suyu cilde pamukla sürülür.

2. tarif
Buğday yağı, kayısı yağı,havuç yağı ve badem yağı karıştırılarak, krem gibi cilde sürülür.

3. tarif
50 gr. ahırı kahra dövülüp zeytinyağı ile karıştırılıp süzülür, cilde krem gibi sürülür.

4. tarif
Pirinç kaynatılıp suyu ile cilt yıkanır.

5. tarif
Lahana ve pırasanın özsuyu çıkarılıp cilde sabah akşam krem gibi sürülür.

6. tarif
At kestanesi dövülüp zeytin yağı ile karıştırılarak cilde sürülür.

7. tarif
Salatalık sıkılıp suyu cilde sürülür.

Aşırı Tüylenme ve Çözüm Önerileri

Adet kanamalarının başlaması beraberinde hormaonların da değişmesini getiriyor. Bu değişim de tüylenmeye yol açabiliyor. Tüylenme yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun kalın ve sert tüylerin çıkması şeklinde kendini belli ediyor. Bu durum kozmetik bir problemin yanında hormonal bir düzensizliği de gösterebiliyor.

Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu bu konuda şunları belirtiyor:

Genellikle aşırı tüylenme kandaki androjenlerin (erkeklik hormonları) artmasına bağlıdır. Androjen erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadında bulunan hormonlardır. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert ve uzun kıllara dönüşmesine neden olur.

Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan durumlar:

Menopoz; Bu dönemde yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder buna bağlı olarak tüylenme görülebilir.

Güzel Bir Cilt İçin Kayısılı Elma Maskesi

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu'dan cildinize ışık ve tazelik verecek güzellik önerisi:

Yorgun, solgun,cansız ve yaşlı ciltler için kayısılı elma maskesi tarifi sayesinde sizler de cildinizdeki bu sorunlardan kurtulacaksınız.

İşte o tarif:
• 1 adet orta boy sert bir elma
• 4 adet sert kayısı gerekli
• 6 yemek kaşığı su

Elmanın kabuklarını soyun ve çekirdeklerini ayıklayın. Kayısının çekirdeklerini çıkarıp kabuklarını soymadan 6 kaşık su ile 6 dakika kaynatın. Sonra blendır dan geçirerek püre haline getirin. Elinizde yaklaşık bir kahve fincanı kadar püre olacaktır. Bu püreyi göz çevreniz hariç bütün yüzünüze sürüp 45 dakika bekletin. Sonra ılık su ve arkasından soğuk su ile cildinizi temizleyin. Haftada bir defa tekrarlayın.

Gençlik ve güzellik için mucize iksir: Maydanoz Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan gençlik kürü. Maydanoz ile dipdiri olun. Maydanozun faydaları ve güzellik için sağlıklı beslenme önerileri. Maydanozu nasıl tüketmeliyiz?Genç görünmek, zinde ve dinç olmak, cildinize canlılık, güzellik ve tazelik kazandırmak, vücudunuzdan toksin atmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek enfeksiyonlara karşı direnç arttırmak, dolaşım bozukluğu yaşamadan kilo vermek, ruh sağlığınızı güçlendirmek istiyorsanız Prof. İbrahim Saraçoğlu'nun hazırladığı 'maydanoz ve beyaz lahana kürünü' uygulayın.

Kökleri hariç, saplarıyla birlikte 15-20 tane taze maydanozu havanda iyice ezin, üzerine yarım limon sıkın İyice karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat önce aç karnına tüketin, üzerine bir bardak su için.

Şişmanlar Daha Çabuk Kansere Yakalanıyor

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, orta yaş ve üzerindeki binlerce kadının kansere yakalanmasının ardındaki en önemli etkenin aşırı kilolar olduğunu öne sürdü.

İngiltere’de yapılan benzerleri arasındaki en kapsamlı araştırmasında, ülkede 50-60’lı yaşlardaki kadınlarda tespit edilen yılda 6 bin yeni kanser vakasının obeziteden kaynaklandığını belirten Oxford Üniversitesi araştırmacıları, özellikle rahim ve gırtlak kanserlerinin yarısının kiloyla ilişkili bulunduğunu iddia etti.

Bir milyondan fazla kadın üzerinde yapıldığı belirtilen araştırmanın sonuçları, ayrıca aşırı şişmanlığın kadınlarda lösemi, pankreas, yumurtalık, böbrek, meme ve bağırsak kanserleriyle multiple myeloma ve non-Hodgkin’s lenfoma gibi kanser türlerine yakalanma riskini artırdığını da ortaya koydu.